Nat Gradings

NATIONAL GRADINGS 2018

 Championship Section

Name of Band 2016 2017 2018 Total  
Ashton-Under-Lyne 4 5      
Fairey 3 3      
Foden’s 1 1      
Leyland 5 7      
Longridge 6.5*p 9      
Milnrow 6 2      
Pemberton Old Wigan DW 6.5* 6.5*p      
Rainford 6.5* 6.5*p      
TCTC Group 8 4      
VBS Poynton 6.5*p 8      
Wingates 2 6      
Average Mark 6.5 6.5      

 r = relegated | p = promoted | n = not entered | ne = new entry | w = withdrawn

First Section

Blackburn & Darwen 7.5* 7.5*r      
Boarshurst Silver 7.5* 7.5*p      
Cheshire Constabulary 7.5* 7.5*p      
Crewe Brass 7.5* 7.5*p      
Diggle 7.5* 7.5*r      
Eccles Borough 10 6      
Freckleton 7.5*r 5      
Haslingden & Helmshore 5 10      
Manx Concert Brass 7.5*p 7      
Mossley 7 9      
Oldham (Lees) 7.5*r 3      
Poulton-Le-Fylde 12 8      
Roberts Bakery 7.5* 7.5*r      
Silk Brass 8 11      
Tyldesley 7.5*p 12      
Wardle Anderson Brass 6 4      
Average Mark 7.5 7.5      

r = relegated | p = promoted | n = not entered | ne = new entry | w = withdrawn

Second Section

Besses Boys’ 7 11      
Besses o’th’Barn 9.5*p 16      
Blackpool Brass 9.5*p 13      
Bollington Brass 9.5* 11*r      
Darwen Brass 9 21      
Delph 12 3      
Eagley 9.5* 11*p      
Farnworth & Walkden 9.5* 11*p      
Flixton 11 1      
Formby 9.5* 11*p      
Greenfield 9.5* 11*p      
Haydock 1 14      
Hazel Grove 9.5*r 8      
Horwich RMI 9.5*ne 6      
Marple 9.5*r 7      
Middleton 10 12      
Morecambe 9.5* 11*r      
Old Hall Brass 15 10      
Pemberton Old Wigan DW B 8 9      
Trinity Girls 9.5* 11*p      
Valley Brass (Haydock) 9.5*p 17      
Whitworth Vale & Healey 9.5*r 15      
Average Mark 9.5 11      

r = relegated | p = promoted | n = not entered | ne = new entry | w = withdrawn

Third Section

Name of Band 2016 2017 2018 Total  
Allerton Brass 10* 9.5*p      
City of Chester 10*r 6      
Dobcross Silver 9 14      
Douglas Town 12 15      
Eccleston Brass 10*r 12      
Golborne Brass 10* 9.5*r      
Greenall’s 6 11      
Hawk Green 10 8      
Hoover Bolton 10* 9.5*r      
Littleborough 14 17      
Pilling Jubilee Silver 11 7      
Rivington & Adlington 13 1      
Skelmersdale Prize 16 9      
Stalybridge Old 10*p 16      
Thornton Cleveleys 10* 9.5*p      
Uppermill 10* 9.5*r      
Average Mark 10 9.5      

r = relegated | p = promoted | n = not entered | ne = new entry | w = withdrawn

Fourth Section

Blackley 5 11      
BMP Europe Goodshaw 14 13      
Brindle 11 3      
Cadishead Public 8 4      
Coppull & Standish 8* 9*r      
Denton Brass 15 9      
Dobcross Youth 13 16      
Heyrod Brass *8ne 14      
Lees 10 17      
Lostock Hall Memorial 8*r 6      
Manx Youth 9 18n      
Mereside Brass 16n 18n      
Parr St. Helens 8*r 5      
Ramsey Town 16n 12      
Rode Hall Silver 7 7      
St. John’s Mossley 8* 9*ne      
Sale Brass 6 10      
Stacksteads 8* 9*r      
Stockport Silver 12 15      
Tarleton Brass 4 8      
Average Mark 8 9      

r = relegated | p = promoted | n = not entered | ne = new entry | w = withdrawn